E-Ticaret Nedir?

internet Sansürü igar
sponsorlu reklam

E-Ticaret Nedir?

Elektronik ortamda yapılan alışveriş faaliyetlerinin tamamının ortaya çıkardığı hareketliliktir. Mal ve hizmetlerin üretim aşamasından tanıtım aşamalarına kadar buradan satış işlemlerine kadar, sigortalama, dağıtım faaliyetleri ve ödeme işlemlerinin dijital cihazlar yardımı iler internet ağını kullanarak yapılan işlemlerin tamamı e-ticaret kavramını oluşturmaktadır. E-ticaret nasıl yapılır? 1995 yılı itibari ile internet kullanımlarının artışı ve bu bağlantı sayesinde bir çok iletişim işlemlerinin de kolaylıkla yapılması online alışveriş hareketinin artmasına neden olmuştur. E-ticaret yani elektronik ticaret üç aşamadan oluşmaktadır.

E-ticaret Birinci Basamak

E-ticaret işlemlerinde birinci basamak olarak; üretilen mal veya hizmetlerin öncelikle tüketiciye ya da müşterilere tanıtım aşaması olan reklam sektörüne sokulması ile başlangıç sağlamaktadır. Ürünlerin reklam yolu ile tanıtımını sağlamak için başvurulacak yöntemlerin başında herkes tarafından sıklıkla kullanılan televizyon reklamları gelmektedir.

Maliyeti yüksek olmasına rağmen müşteri kitlesini yükseltmek ve en geniş kitlelere mal ve hizmetlerin tanıtılması için bu tür bir uygulamam ilk etapta en uygun olanıdır. Bunun yanında sosyal medya araçlarından faydalanmakta kitle oluşturma aşamasında kullanılacak olan yöntemlerdendir. Bu noktada öncelikle Google reklam faaliyetlerine dahil olmak en uygun yöntem olmaktadır. E-Ticaret Nedir Çünkü dünya devi durumumdaki Google arama motorları ve bilgi sağlayıcılık bakımından en çok ziyaret edilen kuruluşlardan birisi olmaktadır.

Google Adsense reklam yöntemleri ile malların ve hizmetlerin müşterilere tanıtılması yapıldıktan sonra yapılacak işlem e-ticaret kapsamında değerlendirilecek Pazar bulmak olacaktır. e-ticaret faaliyetlerinde Pazar araştırması günümüzde geliştirilen programlar yardımı ile ürün gruplarının yer aldığı Pazar piyasaları ve müşteri kitleleri kolaylıkla analiz edilerek e-ticaret kapsamında satışını yapacağınız mal ve hizmetler için en uygun Pazar piyasasını bulmanız sağlanmaktadır. Bunların en başında CRM programı nedir? Sorusuna yanıt olarak müşteri analiz programı olmaktadır. Bu sayede daha önce aynı kategoride hizmet vermiş bir e-ticaret firmasının verilerinden yararlanarak kendinize yer edinebilirsiniz. Pazar piyasası araştırmalarında ürünlerine en uygun pazarı oluşturmanız varlığınızı devam ettirmeniz için birinci şartlardan birini oluşturmaktadır.

E-Ticaret İkinci Basamak E-ticaret faaliyetlerinin ikinci basamağı sipariş ve ödeme seçeneklerinin yer aldığı bölüm olmaktadır. E-ticaret kavramını açıklarken internet üzerinden alışveriş işlemleri olduğunu belirtmiştik. Bu noktada önemli unsurlardan birisi internet üzerinden oluşturulacak siparişlerin karşılanmasıdır. Eğer oluşturulan siparişlere yeterli karşılığı veremeyecek durumda bir sistem oluşturulmuş ise e-ticaret faaliyetinin ömrü fazla olmayacaktır. E-Ticaret Nedir Bu nedenle web sitesi oluşturulurken öncelikle sipariş karşılama oranları çok iyi hesaplanmış olması gerekmektedir. Bunun yanında müşteriler tek ödeme yöntemi ile faaliyet gösteren bir e-ticaret sitesi ile online alışveriş yapmayı tercih etmeyeceklerdir. Bunun için ödeme yöntemlerini belirlerken seçeneklerin müşterilerin tercihlerine yönelik olmasına özen gösterilmelidir. Öncelikle günümüzde sıkça kullanılan kredi kartı ile ödeme yöntemi için gerekli tedbirler alınmalı bunun yanında kredi kartı ile kapıda ödeme için POS cihazı edinilmelidir.

E-Ticaret Üçüncü Basamak

E-ticaret nedir diyorsanız e-ticaret faaliyetlerinin üçüncü ve son basamağında reklam yolu ile tanıtımını yaptığınız ürünlerin satışı için en uygun Pazar piyasasını oluşturduktan sonda sipariş oluşturma ve ödeme yöntemlerini geliştirmiş bulunmaktasınız. Bu işlemlerin ardından oluşturulan siparişlerin teslimatı işlemi en önemli unsurlardan birisi olmaktadır. Çünkü tanıtılan malların ve hizmetlerin zamanında müşteriye ulaşmaması demek oluşturulan e-ticaret kuruluşunun sonu demektir. Çünkü bu durumda tamamen haklı olan müşteriler olarak istedikleri şekilde haklarını arayacaklar ve gerekli girişimlerde bulunacaklardır. Bu durumda teslimat işlemlerinin kuruluş aşamasında çok iyi hesaplanıp düzenlenmiş olması gerekmektedir. E-ticaret araçları olarak kullanılan ve birbirleri ile ticaret yapanların bu e-ticaret işlemlerini kolaylaştıran telefon bağlantıları, faks kullanımları, bilgisayar destekli programlar, elektronik ödeme yöntemleri, nakit para taşıma yerine para transfer sistemleri, verilerin firmalar arasında dağılımını sağlayan elektronik veri değişim sistemleri ve internet bağlantıları gibi tüm teknolojik ürünler olmaktadır. e-ticaret üreticiler ile tüketicilerin özellikle KOBİ durumumdaki işletmelerin geleneksel olarak bilinen ticaret anlayışının dışında bu alanda oluşan bilgi eksikliği ve taleplere olan uygun üretimlerin yapılmayışı gibi dezavantajlardan kurtarmaktadır.

Türkiye e-Ticaret Durumu

Zaman içinde yapılan araştırmalarda Türkiye’de e-ticaret oluşumu 2009 yılı itibari ile 10 milyar TL seviyesine ulaştığı tespit edilmiştir. Bu alanda yapılan araştırma BKM tarafından açıklanan rakam olmakta ve sanal POS cihazlarından geçen ödeme rakamları baz alınmaktadır. Bunun yanında BKM Bankalar arası kart merkezi tarafından 2012 yılında ise bu araştırma sonucu türküye piyasasında 3 milyar 186 milyar TL olarak tespit edilmiştir. Bu güne gelindiğinde ise 2016 yılı verileri aylık e-ticaret hacmi 5 milyon TL üzerinde olduğu ortaya çıkmaktadır.

E-ticaret Sektörünü Etkileyen unsurlar nelerdir?

Dünya genelinde ve Türkiye piyasasında yapılan araştırmalara da e-ticaret piyasasını canlı tutan ve sürekli hareketlilik sağlayan unsurların genç nesil olduğu tespit edilmiştir. Bu sayede sadece Türkiye piyasasında 2015 verilerine göre e-ticaret hacmi 5 büyüyerek 54 milyar TL seviyesine ulaşmıştır.2016 yılı verilerine göre ise 72 milyar TL seviyesini görmüştür. Buradan da anlaşılacağı gibi günümüzde e-ticaret kullanımı sürekli artış göstererek online satışların ve online alışveriş çılgınlığının ne derece ilgi gördüğü ortaya çıkmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{igar}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir