2017 Seo Teknikleri

Seo igar
sponsorlu reklam

2017 İçin SEO Teknikleri

SEO uzmanları, 2017 için birçok farklı söylemde bulunmakta. Özellikle sektör içerisinde büyük paya sahip olan firmalar, bu söylemleri daha da körüklüyor. 2017 için seo teknikleri, herkesin web siteleri için dikkat etmesi gereken bir konu olacak. Söylemlerle ve Google açıklamalarıyla konumuza giriş yapalım..

2016 – 2017 arasındaki geçiş kısmında büyük bir değişiklik yapılması hiç olası olmadı. Bazı firmalar 2017’te Google’ın büyük değişiklikler yapacağını söylese de, her yıl olduğu gibi bu yıl da Google yüzlerce farklı algoritmasına sadece ek olarak birkaç farklı madde ekleyecektir. 2016 yılındaki mobil kullanıcıların artmasıyla, mobile – friendly (mobil kullanıcı dostu) siteler elbette daha fazla hit alacaktır. Çünkü 2017’in ilk döneminde Google, bu konu üzerinde çalıştığını mobile – friendly etiketleriyle ve ikonlarıyla çoktan bize gösterdi.

2017 seo teknikleri için en önemli unsur Mobile – Friendly Sitelerin Yılı denebilir!

2015’ten beri anlatılan ve eleştirilen bir konu da mobile – friendly uyuma sahip olan siteler. Bu kavram 2 yıldır tartışılan fakat Google’ın gözden gelmediği bir konu. 2017 yılı için düşünürsek bir çok firma geçen sene mobil uyumlu olarak sitelerini düzenledi. Responsive yazılımlar veya bazı hazır sitelerde kullanılan eklentiler de kullanıcılara yardımcı olmakta. Google’ın mobile – friendly siteleri ikon ile göstermesi de aramalardan gelen ziyaretçileri etkilemekte.

Google’ın hedefi, kullanıcılara daha kolay ve yararlı siteler oluşturmamızı sağlamak ve bu yolda çalışmalarımızı yönlendirmek. Çünkü kullanıcıların istediği sitelere ulaşmasını sağlamak da Google’ın görevi. Bu maddelere uyan siteleri arama sıralamalarında da yukarı doğru çekiyorlar. Yine de “Sitenizi mobil uyumlu yapın, gerisini bize bırakın!” gibi bir söylem elbette ki yok. Konunun odak noktası SEO. Yani yüzlerce farklı yapılması gereken madde mevcut. İyi bir SEO çalışmasına ek olarak sitenizi mobile – friendly yapın. Gerisini Google size verecektir.

2017 Seo Teknikleri Sektörlerde Mobile – Friendly Sitelerde Kullanım Oranları

Mobil uyumlu siteleri sektörlere göre ayırmak kesinlikle yanlış bir davranıştır. Her web sitesinin mobil uyumlu olması gerekir. Şahsen, ne kadar yüksek ya da az hit olup olmadığının hiçbir önemi yok. Çünkü hit, hittir! Örneğin bayan giyim konusuna hakim olan bir sitenin mobil kullanımı 60-70 arasında olabilirken başka bir sitenin kullanıcı oranıolabilir. Bu sizin çalışmanıza ve tercihlerinize bağlıdır. Kullanıcı kitlenizi ve gelen ziyaretçilerinizi kontrol ederek bu oranı arttırabilirsiniz. Ayrıca Google Analytics veya Yandex Metrica gibi ücretsiz olan servisler ile analizlerinizi çok daha hızlı bir biçimde öğrenebilirsiniz. Bu sitelerde kullanıcıların hangi sayfayı açtığı, Google’a ne yazarak sitenize geldiği, hangi ilden giriş yaptığı, sayfada ne kadar zaman geçirdiği hatta ekran çözünürlüğünün ve işletim sisteminin ne olduğunu bile öğrenmeniz mümkün! Eğer ki SEO çalışmalarınız tamsa ve mobil uyumlu bir siteniz yoksa, daha fazla organik hit için bütün bu ayarlamaları yapmanız, sitenizin Google gözünde yükselmesini sağlayacaktır.

Sosyal Medyanın 2017’e Etkisi

En önemli konulardan birisi de SEO uzmanlarının sürekli olarak üzerinde baskıyla durduğu sosyal medya kullanımı. 2017 yılı da daha önceki yıllarda olduğu gibi sosyal medyanın etkisi altında olacak. Değişen çok bir şey olacak gibi görülse de, sitenizin reklamında sosyal medya kullanımını arttırmanız gereklidir.

Her geçen sene kullanıcısı artan Facebook, Twitter, Instagram ve bunun gibi bir çok sitede resmi kullanıcı hesabınız olması ve burada yazdığınız/sattığınız şeyleri paylaşmak sitenize gelen üyeleri 500 gibi bir oranda arttırabilir! Hatta bazı e-ticaret siteleri sadece Instagram profilleriyle bile satış yapmakta. Siz neden duruyorsunuz ki?

Şuraya da dikkat etmek gerekir. Ne kadar çok paylaşım yapmak, o kadar sıralama yükselmek anlamında DEĞİLDİR! Eğer ki şu ana kadar böyle davranıyorsanız hemen bırakın. Çok yüksek kitleye sahip olan Facebook ve Twitter çok çabuk manüple edilebilen sitelerdir. Çok fazla ve gereksiz paylaşım sitenizin sırasını iyi yönde etkileyecek algısına kapılmayın. Bu yöntem kesinlikle iyi bir SEO yöntemi değildir.

2017 SEO Teknikleri

Şimdiye kadar yaptığınız SEO tekniklerine ek olarak yapmanız gereken şeyleri anlattık. Sosyal medya paylaşımı ve mobile – friendly site düzenlemesi ilk olarak yapmanız gereken şeyler. (Algı değişmesin; ne kadar paylaşım o kadar olumlu sonuç DEĞİL.)

Önerdiğimiz şeylerden birisini de hemen anlatalım..

Markanızı konuşturun! Evet, yanlış duymadınız. Markanızın veya sitenizin domain adının internette ne kadar çok konuşulduğunun önemi fazlasıyla yüksek. Bu algıyı oluşturmanız sitenizi 2015 yılında ön plana çıkartacaktır. Bunu yapmanız da çok basit. 2017 Seo Teknikleri Biz burada aslında daha önceden var olan fakat çok fazla kullanılmayan bir tekniği söylüyoruz. Web sitenizden konuştururken bunu farklı platformlardan ve web site adı (domain) otoritesi yüksek sitelerden yapmanız gerekmekte. Burada anlaşılması gereken şey, siteniz hakkında bahsettirirken bunu backlink olarak algılanmaması. Marka adınıza link alma haricinde başka sitelerde web sitenizin ne hakkında olduğunu konuşturmanız lazım. Bu şekilde insanlar sitenizi başka kullanıcılara önereceklerdir.

Sitenizi dijital alanda pazarlıyor gibi düşünün. SEO sonuçta bir bütün halindedir. Markanızı yaymanız için farklı siteler, kanallar ve farklı kurgular gerekmekte. Örneğin xxxxhaber.com gibi bir sitere bülten yayınlayın. Tanıtım yazısı demiyorum, bülten yazın. Geri dönüşü yüksek olacaktır. Hürriyet’in bumerang ağını kullanabilirsiniz. Bu şekilde kampanyalarınız bir çok blogda konuşulacaktır. Facebook ya da Twitter’e reklam da verilebilir fakat bu biraz fazla tuzlu olabilir. Bütün bunların dışında İzlesene, Vimeo ve youtube gibi büyük video platformlarında soru cevap gibi videolar hazırlayabilirsiniz. 2016 yılında yükselişe geçen bir trend de bu video izleme sitelerinden yapılan reklamlardı. Soru – cevap veya bilgi içerikli videolar, size ek olarak yüksek hit sağlayabilir. Düzgün bir markalaşma yoluna girdiyseniz kesinlikle kullanılması önerilen bir yöntem de bu sitelerde kullanıcı hesabı oluşturup video paylaşmaktır. Bu sayede kullanıcılar kanalınıza abone olabilir ve daha sonraki paylaşımları da izleyebilir.

Bütün bunların dışında daha bir çok yöntem düşünülebilir. Marka değerinizi arttırmak için doğru teknikleri ancak siz belirleyebilirsiniz. Önemli olan şey, sadece fikirleriniz üzerinde yoğunlaşmak ve bunları uygulamak. Doğru hedefleme yapmanız, birçok engeli önünüzden kaldıracaktır. Başarılı yıllar..

Sosyal Ağlarda Paylaş

{igar}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir