Apple Nasıl Kuruldu Ve Apple’nin Gelişim Süreci

Apple caresu19
sponsorlu reklam

Apple Nasıl Kuruldu Ve Apple’nin Gelişim Süreci

 

apple-nasil-kuruldu-ve-gelisim-sureci

Günümüz teknolojisinin son adımları, eski kaynaklara dayanıyor. Eskiden kurulan teknoloji firmaları geçmişten günümüze büyük işler yapıyor. Örnek verecek olursak Samsung, Apple, Lenovo gibi markalar, eskiden farklı bir amaçla kurulmuş şirketlerdir. Evrim geçirerek uzun zaman sonra telefon ve bilgisayar gibi üretimler yapmaya başladılar. Örneğin Apple firmamızı ele alalım. Apple, eskiden farklı aletler için kurulmuştur ama günümüzde bilgisayar ve İphone telefonların üretimini yapmaktadır. Apple kurucusu, kuruluş amacı, kuruluşta yaptığı şeyler ve başarılı çalışmalara fazla derine inmeden bir göz atalım. Bilgisayar kitlerini satmak için oluşturulan bu şirket 1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs, Ronald Wayne ve Steve Wozniak ortaklığında kurulmuştur. Bilgisayar kiti işinden sonra Wayne, ortaklığı bırakıp hisselerini Jobs ve Wozniak’a sattı.

Bu durumda 3 Ocak 1977 tarihinden itibaren Apple şirketi, Jobs ve Wozniak yönetiminde yükselmeye devam etti. Ortaklık sayısı iki kişiye düştükten sonra, uzun süreçler sonrasında farklı üretimlere geçen Apple, bütün cihazlarda söz sahibi oldu ve harika ürünler elde etmeyi başardı. Cep telefonu, müzik çalar ve bilgisayar konusunda kısa sürede gelişen Apple, günümüz telefonlarından İphone modelinin de üreticisi. Daha sonrasında şirketin sadece bilgisayar üreticisi olarak görünmemesi için, Apple Computer ismi, Apple, Inc olarak yer değiştirdi. Cep telefonu ve müzik çalar gibi taşınabilir cihazlara daha çok önem veren Jobs, yaptığı bir konuşmayla bu durumun değişeceğini de önceden belirtmiştir. Şirket ismi değiştikten sonra cep telefonları ve televizyonların tanıtımı yapıldı.

Apple, en son sürecinde ise İphone telefonları üretmeye başladı. Şu sıralar 7. Serisi beklenen İphone model telefonların uygulamalara sahip olabilmesi için App Store adlı mobil market uygulaması ortaya çıkarılmıştı. Taşınabilir müzik çalar kategorisinde de büyük başarılara imza atan Apple, IPod isimli müzik çalar cihazı üretmeye başlamıştı. Hemen hemen herkesin cebinde bulunan bu cihazlar, İphone kadar tuttu ve yaygınlaştı. Steve Jobs bu çalışmalardan sonra görevini bıraktı ve yerini Tim Cook’a teslim etti. Görevini bıraktıktan kısa süre sonra, ailesinin yanında yaşarken vefat etti. Bilim ve teknoloji dünyası için şaşırtıcı olan bu haber, herkesi üzüntüye boğdu ve harika bir adamın vefat ettiğini gazete manşetleri yazdı. Günümüzde Apple şirketi, zenginliği ve üretkenliğiyle dünyanın en iyi şirketi olarak belirlendi.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{caresu19}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir