İnternet Bağımlılığı

internet Sansürü igar
sponsorlu reklam

İnternet Bağımlılığı

İnternet teknolojilerinin gün geçtikçe daha fazla sayıda inanı kendine çekmesi sebebiyle yeni dönem genç kuşaklar artık internet bağımlısı bir duruma gelmiştir. İnternet sayesinde bilgiye eskisinden olduğundan çok daha hızlı bir şekilde ulaşılması genç kuşaklara eğitimi alanında çok büyük imkânlar vaat ederken bir yandan da internet bağımlılığı kişilerin sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkilemekte ve genç kuşaklar artık yüz yüze iletişimin ne anlama geldiğini yavaş yavaş unutmaya başlamaktadırlar.

Şiddet İçeren İçerikler

Küçük yaşlardan itibaren şiddet içeren bilgisayar oyunları oynayan kişiler yapılan bilimsel çalışmalara göre şiddet eğilimli kişiler olmaktadırlar. Bu anlamda şiddet içerikli bilgisayar oyunları çocuklar üzerinde TV’ de şiddet içerikli bir film izlemekten çok daha yıkıcı etkilere sahiptir. Bunun sebebi TV izleyicisi her zaman pasif yapıdadır ve olayı sadece izler. Şiddet içerikli bilgisayar oyunları oynayan gençler ise bizzat kendileri oyunun içine dâhil oluyor ve tıpkı ekrandaki kahraman gibi hareket etme eğilimine giriyorlar.

Şiddet içerikli görüntülerden korunmak için ailelerin yapabileceği bazı şeyler bulunmaktadır. Örneğin anne veya baba çocuğun oynamak istediği oyunu inceleyerek bu oyunun çocuk için zararlı bir içerik olup olmadığına karar verebilir. Anne ve babaların uygulayabileceği bir başka yöntem de çocuğa vakit geçirmek için internet haricinde de faaliyetler olduğundan bahsederek bu faaliyetlere bizzat katılımını sağlamak olabilir. Müzik, spor vb. benzeri faaliyetlere katılım konusunda çocuğunuzu cesaretlendirerek onu internet bağımlılığından kurtarabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

{igar}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir