WhatsApp Tamamen Ücretsiz Oldu

Mobil Çağkan Sezgin
sponsorlu reklam

Dünyanın en çok kullanılan ve en güvenli anlık mesajlaşma sistemlerinden birisi olan WhatsApp artık tamamen ücretsiz hale getirildi. Aslında zaman içerisinde bu anlamda çok ciddi bir yeniliğin olmasını bekliyorduk fakat bu kadar hızlı olması bizleri de şaşırttı. Hindistan menşei altında kurulan ve kısa sürede dünyanın en iyi uygulamalarından birisi haline gelen WhatsApp, milyara yakın kullanıcısı ile birlikte en başarılı mobil uygulamalar listesinin başında yer aldı. Zaman içerisinde bu durum farklı seçenekleri de getirdi.

WhatsApp Mark Zuckerberg tarafından tamı tamına 19 Milyar Dolar gibi astronomik bir rakama satın alınarak Facebook Group altına dahil edildi. Zaman içerisinde Instagram’da aynı şekilde satın alındı. Bildiğimiz gibi Facebook sistemlerinin tamamı her şekilde ücretsiz olarak sizlere sunuluyor ve sizlerde bu anlamda her türlü seçeneği sorunsuz bir şekilde değerlendirme altına alabiliyorsunuz. WhatsApp, normalde bildiğiniz gibi ilk yıl sonunda ücretini ödeyerek yenileme yaptığınız bir sistem olarak dikkat çekiyordu ve kesinlikle reklam satışı yapmıyordu.

Ücretsiz WhatsApp dönemi bugün itibari ile resmen başladı. Mark Zuckerberg ve ekibi, bu anlamda çalışmalarını tamamlayarak sistemi olduğu gibi ücretsiz hale getirdiler ve insanların içini bu anlamda rahatlattılar. Tıpkı Facebook sistemi gibi WhatsApp sistemi de ücretsiz ve daima ücretsiz kalacak. Peki yıllık ödenek olmaz ise şirket bu uygulamadan nasıl bir gelir elde edecek? Şahsen benim aklıma ilk bu soru geldi ve bu konu ile alakalı olarak da şirket kendi kapsamında bir çözüm yolu düşünmüş. Bunu da resmi açıklaması ile birlikte herkesin bilgisine sunma yoluna gitmiş.

WhatsApp Reklam Satacak Mı? Nasıl Gelir Elde Edecek?

Reklam satışı yine her zaman olduğu gibi ilk aşamada düşünülmüyor. Şirket, bu anlamda gelir elde edebilmek için yeni emoji paketleri oluşturmaya başladı. İnsanların birbirlerine gönderebilecekleri her telden emoji paketleri ve WhatsApp temaları hazırlanarak ücretli bir şekilde kullanıcılara sunulma yoluna gidecek.

Emeoji ve tema paketlerinden gelir elde edilememesi durumunda ise ulusal ve dünya çapında markaların reklamları kullanıcıları sıkmayacak şekilde program içerisinde yayınlanmaya başlanacak. Sonrasında ne gibi seçenekler gelecek net olarak bilmiyoruz ancak şuan için yapılan açıklamalar bu şekilde.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağkan Sezgin {Çağkan Sezgin}

Yazarımız, 1997 yılından bu yana aktif olarak Web Tasarım, Web Yazılım ve SEO Uzmanlığı görevlerini yürütmektedir. Boş zamanlarını değerlendirmek için web sitelerine içerikler yazar. Deneyimlerini aktarır. Aynı zamanda tam bir TEKNOLOJİ GURUSU olarak nitelendirilebilir. Artık sitemiz için sizleri aydınlatmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir